Studeni Forum

Domaći filmovi, Domaća muzika, Domaće serije, Strane serije, Strani filmovi, Besplatno skidanje, Besplatno članstvo

Početna stranicaFAQPretraľnikLoginRegistracija

Share | 

Uspjesan brak

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
tascha
Timski igrač
Timski igrač

Broj postova : 117
Registration date : 26.02.2008

PostajNaslov: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 11:30 am

Kako po vama treba izgledati uspjesan brak?

Pocela sam o ovome razmisljati od kada mi je osoba koja se tek nedavno vjencala, rekla da se zeli razvesti!!!??? Ostala sam potpuno zbunjena, pri tome oboje imaju super izglede za uspjesan brak, financijski i stambeno sredjeni, zaposleni, ostvareni poslovni snovi, ispunjen seksualni zivot, ljubav, beba na putu, trideset godina svaki....

Sta je to temeljac za uspjesan brak

Ljubav, poštivanje, sličnost u stavovima i zrelost četiri su "kamena-temeljca" dobrog i uspješnog braka...citam na netu...dalje stoji:

Ako je samo jedan od ta četiri elementa nepouzdan i slab, brak će vidno trpjeti.
Za bračnu sreću potrebno je mnogo više od ljubavi i povjerenja pa ljudi vrlo često izjavljuju kako se vole, ali se ne slažu baš najbolje.
Ako se taj problem ne riješi na vrijeme, međusobno će neslaganje, prije ili poslije, zasjeniti ljubav. Potrebno je da bračni partneri imaju sličnu životnu filozofiju, cijene slične vrijednosti, imaju slična razmišljanja, interese i ukus.
Ako su partneri previše različiti, trebat će mnogo više truda, strpljenja i međusobne tolerancije da postignu odgovor te pronađu kompromisna rješenja. U braku je važna i zrelost partnera.
U slučaju da nedostaje, veza postaje sličnija odnosu roditelj-dijete, zato je potrebno da oba partnera budu emocionalno i duhovno zreli za bračnu zajednicu.
Ljubav
Kako bi brak uspio, potrebno je riječi potvrditi djelima. Nije dovoljno okruniti lijepim riječima samo godišnjice i rođendane, nego i svakodnevne trenutke zajedničkog života.

Kompatibilnost
Više zajedničkih dodirnih točaka i sličnosti u stavovima omogućit će vam da lakše donosite zajedničke odluke. Ako se u nečemu ne slažete, razgovarajte o tome i pokušajte se dogovoriti.
ZrelostSamo zreli ljudi sposobni su donositi racionalne odluke, preuzeti odgovornost za svoje postupke i učiti iz svojih pogrešaka. Razumijevanje partnerovih gledišta i stajališta vrlo je važno.
UvažavanjeAko primijetite da partner na vaše postupke često reagira uvrijeđeno, osjeća se poniženo i povlači u sebe, to je znak da se morate promijeniti. Budite jedno drugome najbolji učitelji.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 11:33 am

Zuzi kaze da zena mora ispuniti 3 stvari za uspjesan brak:

1.) nikad ne prigovaraj

2.) kuhaj mu SAMO ona jela koja on voli

3.) seks - uvijek (nema boli me glava/trbuh/nesto trece)

Jel ona u pravu?
Da li to stvarno ocekujete od vase supruge?
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 11:39 am

Ni ruže ni romantične večeri neće pomoći. Najvažnija stvar za dug i sretan brak uključuje krpu ili usisivač u rukama. Podjela kućanskih poslova presudnija je i od zajedničkih potomaka. Postotak Amerikanaca koji smatraju djecu "vrlo važnom" za brak naglo je pao od 1990. godine.

Istovremeno, sve veći broj njih najvažnijim ističe podjelu kućanskih poslova.

Anketa o braku i roditeljstvu, koju je proveo Pew Research Center, pokazuje da je roditeljstvo po svojoj važnosti došlo iza "podjela kućanskih poslova", "dobrih uvjeta stanovanja", "adekvatne plaće,", "dobrog seksualnog života" i "vjernosti."

Zanimljivo da su u istoj anketi iz 1990. djeca bila treća po važnosti. Čak 65 posto osoba tad je smatralo da su djeca vrlo bitna za dobra brak. U novoj anketi isto je reklo samo 41 posto ispitanih.

Nova anketa otkrila je i novi prioritet. Čak 62 posto osoba smatra da je podjela kućanskih poslova vrlo bitna. Isto je mislilo samo 47 posto njih u 1990.

Smisao braka za većinu ispitanika je "zajednička sreća i ispunjenje", a ne "rađanje i odgoj djece."

"Popularna kultura sve je više orijentirana na ono što se nekad smatralo nemoralnim – seksualne fantazije i želje. Vrijednosti povezane s djecom – žrtve, stabilnost, zrelost – u usporedbi s tim se čine neprivlačnima", kaže Barbara Dafoe Whitehead s Rutgers University's National Marriage Projecta.

Virginia Rutter, prof. sociologije na Sveučilištu Framingham, smatra odgovornim atmosferu na poslu koja nije sklona plaćenom porodiljskom ili sličnim troškovima povezanim s odgojem djece.

Anketa Pew Centra obavljena je telefonskim putem na uzorku od 2.020 odraslih osoba.

Timski igrač
Timski igrač

Broj postova : 256
Registration date : 21.02.2008

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 8:18 pm

ja sam u sretnom braku ja i moja žena smo ko brat i sestra
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 10:44 pm

Karakterno, ili opticki? Ja smatram da je tesko, kada covjek zadje onako "u godine" jednostavno preci preko nekih stvari, imam osjecaj da se trazi dlaka u jajetu, zato narode zenite se dok ste jos mladi....
A sto se mene tice, od mojih klinaca (i foruma, ha,ha,ha) nemam vremena ni da razmisljam kakav mi je brak
[Vrh] Go down
Korisnički profil
stefii
Forum majstor
Forum majstor

Male
Broj postova : 432
Registration date : 11.02.2008

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 21, 2008 11:32 pm

Ludvig je napisao/la:
ja sam u sretnom braku ja i moja žena smo ko brat i sestra

"ko brat i sestra" joooooojjjjj ne daj boze hehehehehe
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://studeni.big-forum.net
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 28, 2008 11:00 am

hajde stef, daj nam i ti svoju formulu uspjesnog braka...
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 28, 2008 11:04 am

evo sta na sve to kaze cuvena FATA

Mujo i Fata: Deset savjeta za uspješan brak

1. Tri puta sedmično vodi me na burek da me razveseli. Ja ga napravim i ispečem, a on mi kaže: hajd' izađi iz kuhinje i pojedi i ti malo.

2. Popodne nikad ne spavamo zajedno: on spava sam na kauču u dnevnom boravku, a ja brišem prašinu i perem suđe.

3. Svakog mjeseca, čim dobije plaću, vodi me da mi kupi razne poklone:
- deterdžent za suđe da se ne mučim i perem na suho, wc sanitar da ne moram samo četkom i vodom trljati kadu i pločice.

4. Rođena sam u studenom pa mi za rođenadan kupi četiri metra drva i onda gleda kako uživam u poklonu dok ja unosim drva u podrum. Tu večer uživamo kraj vatre u peći iako znam da ga živcira što ja odmah spominjem da bih za Novu godinu volila dobiti na poklon dvije tone ćumura. Vidim da u njemu kuha od bijesa, da se suzdržava da me ne odalami i da u sebi roji:
- Tek je jedan poklon otvorila, a već misli o drugom.
Ali takve smo mi žene. Što se tu može.

5. On vodi računa o mom izgledu i kao dobar muž pazi na moju liniju i tjera me da držim dijetu kako bi dobro izgledala. Stavio je ključ na frižider da ne bih mogla doručkovati. Ako napravim batake za ručak, on pojede sve, a meni, duša moja, ostavi samo krumpir, a onda ja kažem:
- Pa nisu djeca na dijeti.
- Jesu li ženska djeca u nas? - pita.
- Jesu. - odgovorim.
- E pa, moraju na dijetu k'o i majka. - kaže on.
Takav ti je moj Mujo, pravi moderni domaćin koji vodi računa da žene izgledaju moderno. Pročit'o je negdje da je jabučni ocat dobar za dijetu, pa mi je prošli tjedan zabranio da jedem i samo mi davao po čašu jabučnog octa tri puta dnevno, sve dok se nisam zasrala i dobila proljev.

6. Posebno vodi računa o mom tenu i održavanju kože. Moj Mujo je tako dobar
muž da me svako večer natjera da stavim masku na lice tako da mi nije vidio lice za vrijeme seksa ima deset godina. Čim dođe s posla, odmah me opet natjera da stavim masku na lice da bi mi koža bila mekana. Subotom i nedeljom ne da mi nikako da skidam masku s lica i moram da je držim cijeli vikend. Ja ga molim da mi je skine makar dok Arsenal igra protiv Liverpula.

7. Kad se šetamo robnom kućom izgledamo kao zaljubljeni par jer me on drži za ruku, tj. zavrne mi ruku da ne mogu ništa da pipam.

8. Po noći me istjera iz spavaće sobe da ne bih morala slušati njegovo hrkanje.

9. Što jest - jest: ne da mi da ništa radim po kući sama. Uvijek natjera i mene i moju majku da zajedno radimo.

10. Nikad se ne kupa brez mene.. Svaki mjesec kad se nakani okupati, fino me zamoli da mu ugrijem vodu i naspem u kadu pa da mu istrljam leđa i uvijek plače i šamar mi zvekne ako ga, nedaj Bože, ujede za oči, pa pazim jako, a ako budem dobra i ne ujede ga nikako za oči, onda me pusti da se i ja okupam u onoj istoj vodi kad on izađe iz kade...
[Vrh] Go down
Korisnički profil
stefii
Forum majstor
Forum majstor

Male

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   sri svi 28, 2008 5:19 pm

kod mene sve funkcionise ok neznam sta bih
napisao osim uzajamno postovanje,nema lazi
velika briga o djeci i kad se sve to upakuje
brak je idealan.

u mom kraju kazu kad djetetu opsujes majku
nemoj ga lagati vec i uradi jer djeca brze i bolje
rastu .
[Vrh] Go down
peja
Timski igrač
Timski igrač

Male
Broj postova : 331
Registration date : 22.02.2008

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   čet svi 29, 2008 10:36 am

Dobro jutro svima !!!
Kisica, poslovi delimicno pozavrsavani pa bi mogo i ja da se ukljucim u temu.
Odmah na pocetku da kazem da je greska mnogih mladih koji ulaze u brak, mladost,
nezrele godine, po meni neke idealne godine za brak i zrelost pocinju od 30-te. Iza mene
vec imam jedan brak koji se rasturio, zapoceo sam drugi. Za sada mogu da kazem da 
je u redu, sta vreme nosi nadalje videcemo, ali jedno stoji jednom kad izaberes svog
bracnog druga s njim i ostani do kraja. Moji roditelji su imali idealan brak, njih je smrt
razdvojila i niko drugi i ja sam hteo da imam bas takav brak ali mi sreca nije bila naklonjena. Sto je reko Stefii postovanje, nema lazi, poverenje su osnovne stvari da brak
bude idealan. To je ljubav , pridrzavaju li se ljudi tih pravila u braku, nikad i niko ne
moze da ih razdvoji.
Brak je slozena stvar, trebas da izaberes jednog partnera sa kojim ces da zivis ceo zivot, a stim da se uzme u obzir (sto mnogi zanemaruju) da tokom tog zivota imas
mnoga iskusenja koja trebas da savladas i da pobedis. U zajednom zivotu ne moze samo jedna strana da podnosi gubitge, bolove i teske trenutke, treba da se podele.
Kod mene vazi, kad ti je najteze da se pomogne. Kad je najteze u zivotu tada se vidi
skakvom osobom se zivi, ili kakve osobe vas okruzuju u zivotu. Kada je lepo tu nema
sta da se prica, ali kada je najteze tada treba drug koji je savama svakog dana da vas razume, da podeli neku rec, poljubac, paznju iz duse da se to oseti , a ne da bude gluma.
MI ovo koje pisemo, smo vec u braku i nas zivot tece, ali ja mislim da treba da se da
pouka onima koji tek treba da stupe u brak: dobro se osvrnite oko sebe, dobro razmislite, ne donosite brze odluke, zenim se ili udajem se to je to i nema druge.
Moja poruka je: sve sto ne ide u vezi ili posle kad se stupi u bracnu zajednicu, treba da se resava odma na pocetku dok se nisu rodila deca, posle je sve kasno. Ako neide
niste sigurni, ne slazete se skupite hrabrosti (nemojte kao JA gurao sam 10 god. u braku, dobio dva sina i zbog hrabrosti koje nisam imao na pocetku, jer od pocetka braka poslo je sve nizbrdo,da okrenem ledja i odem i dan danas cepam srce za njih ,
a znam da i njima nije lako) i RAZIDJITE se, bice bolje. Videcete gde ste pogresili,
decu nemate, necete muciti sebe za njih i oni za vama, jednom recju put vam je otvoren o kome cete vi odluciti da li cete se pomiriti sa osobom sa kojom mislite da nastavite zivot ili cete krenuti da trazite osobu  svoga zivota.
Mene nije sramota da vam kazem da vidite gde sam ja pogresio, VI   NEMOJTE!!!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   pon lip 02, 2008 11:57 pm

Pametno ti zboris Peja, ali imam nesto i za nadostiklati...
evo malo izokrenuti stih poznate pjesme:

emancipacija je kurva, izvinte me sto psujem, jer ja samo pricam onako kako cujem...
Mislim da emanicpacija nije u svakom smislu pozitivna stvar, da zahtjevanje nekih pravica koje postoje samo na papiru nicemu ne vode, smatram da je se najlakse razvesti, danas to svako moze, pogotovu na zapadu gdje je zena, majka apsolutno zasticena zakonom...no treba poraditi na braku i ako ima kriza pokusat ih otkloniti i pokusati poraditi na braku da ostanes u njemu, do kraja, dok nas smrt ne rastavi...mislim da je lijepo da se akceptiraju obadva misljenja, da se pokusa uskladiti nacin zivota koju su obodvoje vodili prije braka, da se kako kaze Peja ne srlja mlado u brak
[Vrh] Go down
Korisnički profil
stefii
Forum majstor
Forum majstor

Male

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   uto lip 03, 2008 1:40 am

Kakav bre razvod!!!! Samo za taschu moja ekipa

zena cerka majka

zena sin majka
[Vrh] Go down
peja
Timski igrač
Timski igrač

Male

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   uto lip 03, 2008 9:05 am

Nema  nista lepseg na svetu od skolskih dana i srecne porodice( uspesnog braka).
[Vrh] Go down
Korisnički profil
tascha
Timski igrač
Timski igrač

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   pet lip 06, 2008 12:01 am

Stef!!! JEdan veliki Very Happy
[Vrh] Go down
Korisnički profil
stefii
Forum majstor
Forum majstor

Male

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   pet lip 06, 2008 12:31 am

tascha je napisao/la:
Stef!!! JEdan veliki Very Happy

flower
[Vrh] Go down
peja
Timski igrač
Timski igrač

Male

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   pon lip 09, 2008 8:14 am

Prelistavajuci stranice interneta u slobodnom vremenu nasao sam jos neke zanimljivosti
vezane za brak, a one pricaju o ovome:
Neženji Karlu Vajzmanu bilo je dosta toga da ga označavaju kao plejboja, gubitnika ili čoveka koji ima strah od vezivanja, pa je odlučio da otkrije zašto se on i većina muškaraca plaše braka.

Vajzman, star 49 godina, sproveo je istraživanje u kome su učestovala 1.533 heteroseksulno opredeljena muškaraca, a sve u svrhu istraživanja za knjigu koja ima za cilj da ženama odgovori na pitanje zašto se neki pametni i uspešni muškarci odlučuju da ostanu neženje.

On je zaključio da se većina muškaraca ne plaši braka, ali se plaši lošeg braka. Muškarci se 10 puta više boje braka s pogrešnom osobom nego toga da se nikada ne ožene.

Ovo je prva generacija ljudi koji su odrasli uz loše razvode. Ljudi pretpostavljaju da postoji nešto loše ako se ne venčate, ali ovo su muškarci koji su napravili drugačiji izbor i nisu podlegli socijalnim pritiscima.

Statistike u Americi pokazuju da se osamdesetih godina 20. veka oko šest procenata muškaraca u svojim ranim četrdesetim godinama nikada nije venčalo, ali je taj broj sada porastao na 17 procenata.

Vajzman je rekao da je njegovo onlajn istraživanje pokazalo da postoje tri grupe neženja - oko osam procenata onih koji uopšte ne žele da se venčaju, 62 procenta žele da se venčaju, ali od njih polovina ne želi da se zadovolji ničim manjim od savršenstva, i oko 30 procenata onih koji su neodlučni. Četvorica od desetorice neženja ne žele decu, u poređenju s trojcom od desetorice koji žele da postanu očevi. Ostatak su neopredeljeni.

Međutim, dok je 72 procenta ispitanika odgovorilo da se ne plaši braka, polovina je rekla da je situacija koja ih najviše plaši zapravo venčanje s pogrešnom osobom. Ovim muškarcima je veoma važno da nađu onu pravu. Zato žene trebaju da budu strpljive. Ako se na brzinu venčate, bićete frustrirani kada posle toga otkrijete da nije sve onako kako ste zamišljali.

Vajzman je takođe otkrio da finansijski status igra veliku ulogu u muškom strahu od vezivanja.

Takođe, on je ovim istraživanjem dokazao da singl muškarci nisu nesrećni. Oni su sebi stvorili život koji je okrenut karijeri, prijateljima i ambicijama.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Uspjesan brak   Today at 3:09 am

[Vrh] Go down

Uspjesan brak
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.